Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Застосування доктрини приватного права в практиці Верховного Суду є важливим – суддя ВС Василь Крат Застосування доктрини приватного права в практиці ...

Застосування доктрини приватного права в практиці Верховного Суду є важливим – суддя ВС Василь Крат

Отключить рекламу
 - 5b16e8022cd51f70d15b2209fe905ee6.jpeg

Суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді Василь Крат провів онлайн-лекцію «Доктрина і “доктринки”», під час якої розповів про специфіку застосування доктрини приватного права касаційним судом.

«Доктрина приватного права в практиці Верховного Суду – це про певне правове відчуття приватного права та специфіки цивільних справ, що в разі недосконалості закону або договору забезпечує правильне розуміння і застосування певних положень та інколи дає неочікувані результати при вирішенні спорів тих категорій, щодо яких, здавалося, неможливо використати інші підходи їх вирішення», – зауважив Василь Крат.

Спікер зазначив, що Верховний Суд безпосередньо послався на доктрину приватного права, зокрема, в постановах щодо: договору факторингу, ознак звичаю, умов застосування аналогії права, договору найму, принципів виконання зобов’язань, ієрархії актів цивільного законодавства, багатоквартирного будинку як об'єкта права власності, часткових та солідарних зобов’язань, розуміння відкриття спадщини, авторського права на твір, критеріїв для розмежування віндикаційного та негаторного позовів, прояву найвищої добросовісності (доктрина uberrima fides).

Читайте статтю: Чи застосовна в приватному праві презумпція невинуватості і якщо так, то в якому значенні – міркуваннями поділився суддя ВС Василь Крат

Проаналізував суддя і постанову КЦС ВС від 4 серпня 2022 року у справі № 607/5148/20, у якій з посиланням на доктрину приватного права виокремлено такі ознаки звичаю: звичай є певним правилом поведінки; він не встановлений актами цивільного законодавства і є усталеним у певній сфері цивільних відносин. А от розглядаючи справу № 464/4738/20, Верховний Суд звернувся до приватно-правової доктрини для визначення умов застосування аналогії права (постанова КЦС ВС від 23 серпня 2022 року). У постанові КЦС ВС від 28 вересня 2022 року у справі № 529/201/20 Верховний Суд, розмежовуючи договір найму й договір позички, навів доктринальне напрацювання, відповідно до якого критерієм, що дозволяє відрізнити договір найму від договору позички, є плата за користування майном.

Умовно в окрему категорію «доктринок» з огляду на їхню специфіку та значення лектор виділив доктрину заборони суперечливої поведінки (venire contra factum proprium) та конструкцію фраудаторності.

За його словами, доктрина заборони суперечливої поведінки є проявом об’єктивної доброї совісті й додатковим правовим засобом, мета якого – уникнути недійсності правочинів та стабілізувати цивільний оборот.

Читайте статтю: Принцип добросовісності та заборона суперечливої поведінки в доктрині та судовій практиці - суддя ВС Василь Крат

Василь Крат звернув увагу на застосування конструкції фраудаторності правочинів як механізму захисту інтересів кредиторів та фактора стабільності цивільного обороту, окремо наголосивши на необхідності розмежовувати конкурсне та позаконкурсне оспорювання фраудаторних правочинів. У цьому контексті він, серед іншого, вказав про особливості кваліфікації касаційним судом як фраудаторних договору дарування, договору купівлі-продажу, односторонніх правочинів (зокрема, відмови від прийняття спадщини), шлюбного договору.

Захід організував проєкт «Online Law School».

Відеозапис лекції доступний за посиланням – https://youtu.be/CNanyXxP-Ck.

Джерело: Верховний Суд

 

  • 478

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 478

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст