Головна Сервіси для юристів ... Закони Кодекс адміністративного судочинства України Стаття 244. Питання, які вирішує суд при ухваленні рішення Стаття 244. Питання, які вирішує суд при ухваленні...

Стаття 244. Питання, які вирішує суд при ухваленні рішення

Кодекс адміністративного судочинства України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 1479

    Переглядів

  • 1479

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Під час ухвалення рішення суд вирішує:

    1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

    2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження;

    3) яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин;

    4) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити;

    5) як розподілити між сторонами судові витрати;

    6) чи є підстави допустити негайне виконання рішення;

    7) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.

    Попередня

    244/398

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Так формальне порушення є! Але чи могло бути іншим рішення суб`єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття? (ВС/КАС у справі № 825/2328/16 від 22 травня 2020р.)

    Саме на таке питання слід відповідати суду при розгляді позовів про визнання недійсними, протиправними, нечинними та скасування рішень суб’єктів владних повноважень, які обґрунтовуються порушенням процедури їх ухвалення.

    Постановка питання абсолютно правильна. І при застосуванні такого підходу адміністративні суди дійсно реалізують себе як третя гілка влади.

    Наше суспільство вже давно є заручником формальної законності. В даному випадку під формальною законністю розуміється вирвана із законодавства окрема норма, яка внаслідок маніпуляцій застосовується на догоду окремого інтересу, наприклад бюрократії, та нейтралізує власне мету, на яку спрямоване правове регулювання. По- іншому це можна назвати ефективністю права (хоча існує думка, що це взагалі не юридична категорія). Формалізм знижує та знищує ефективність права, запобігає вирішенню проблем, які має вирішувати право, заважає загальному розвитку суспільства. Поряд з цим на світоглядному рівні панує принцип, що «закон повинен бути понад усе», і внаслідок неправильного розуміння у суспільстві цього принципу формальна законність панує як явище вже декілька десятиліть.

    Предметом розгляду цієї справи є порушення позивачем ст. ст. 96, 97 КЗпПУ, яке як встановлено судом дійсно мало місце. Позивач просив суд визнати протиправною та скасувати постанову органу Держапраці у зв’язку із порушенням визначеної законодавством процедури прийняття цієї постанови, які також дійсно мали місце.

    Отже, дилема. З одного боку процедура є гарантією, яка унеможливлює прийняття рішення суб’єктом владних повноважень із порушенням закону і прав громадянина, а з іншого боку порушення процедури суб’єктом владних повноважень не повинно надавати можливість для громадянина уникнути законної відповідальності. І як тут визначити межу?

    Суд вдався до тлумачення базового принципу ultra vires action або invalid act. Хоча процедурні дефекти при прийнятті адміністративного акту, як правило тягнуть настання дефектних наслідків, проте не кожен дефект робить акт неправомірним.

    Суд керуючись практикою ЕСПЛ підкреслив, що скасування акта адміністративного органу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.

    Відтак ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб`єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: «протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків» і, на противагу йому, принцип «формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення».

    З огляду на це, стосовно даної справи позивачем не було доведено, а судом не встановлено саме тих процедурних порушень при прийнятті постанови, що оскаржується, які могли б вплинути на кінцевий результат розгляду відповідачем питання про притягнення позивача до відповідальності. Тобто тих порушень, які б ПО - СУТІ стали би підставами для визнання накладення штрафу незаконним.

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст