Головна Блог ... Консультації від юристів Підтвердження трудового стажу з трудовою книжкою і без неї Підтвердження трудового стажу з трудовою книжкою і...

Підтвердження трудового стажу з трудовою книжкою і без неї

Відключити рекламу
 - tn1_0e2de4d4315552aa4467b79653b9611e_5f4cbb9167c96.png

Це досить актуальна тема навіть в 2020 році, оскільки Пенсійний фонд України часто відмовляє громадянам, які досягли пенсійного віку в призначенні пенсії, посилаючись на нібито відсутність необхідного трудового стажу.

Пенсійний фонд аргументує це, як правило, відсутністю записів у трудовій книжці, або наявністю неточностей в цих записах (неправильно написана назва підприємства, нерозбірливий почерк і т.д.).

Зміст:

У цій статті ми розглянемо ситуацію про те, як підтвердити трудовий стаж без трудової книжки або з наявністю неточностей в ній.

Порядок підтвердження трудового стажу в Україні

Ключовим нормативно-правовим актом, який регулює дане питання, є Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі по тексту - Порядок).

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Однак, згідно з пунктом 1 Порядку, у разі якщо відсутня трудова книжка, або відповідні записи в ній, стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Прикладами таких документів є:

  • дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;
  • довідки, відомості на видачу заробітної плати і виписки з наказів;
  • посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання;
  • або інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Якщо вищезазначені документи відсутні, можуть прийматися профспілкові членські квитки (п. 3 Порядку).

підтвердження трудового стажу УкраїниЦей перелік не є вичерпним. Залежно від виду Вашої роботи або діяльності список документів, які підтверджують Ваш трудовий стаж, може бути більшим.

Користуйтеся консультацією: Какие права есть у работников на испытательном сроке?

Наприклад, якщо Ви приватний підприємець і займалися підприємницькою діяльністю заснованою виключно на Вашій праці, то трудовий стаж зараховується при наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (в період до 1 травня 1993 року). А за періоди здійснення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування з 1 січня 1998 по 31 грудня 2003 зараховуються на підставі довідки про реєстрацію особи як суб'єкта підприємницької діяльності, а з 1 січня 2004 по 31 грудня 2017 за умови сплати страхових внесків незалежно від суми сплачених коштів (п. 5 Порядку).

Для військовослужбовців такими документами є:

  • військові квитки;
  • довідки від військових комісаріатів, військових частин, установ Міністерства оборони, МНС, МВС та інших воєнізованих організацій;
  • довідки архівних і військово-лікувальних установ.

Підтвердженням трудового стажу за час навчання в ВНЗ, професійних навчально-виховних закладах і т.д. можуть бути дипломи, посвідчення, свідоцтва, а також довідки та інші документами, видані на підставі архівних даних і такі, що містять відомості про періоди навчання.

Також, відомості і дані про документи про освіту, які виготовлені з 2000 року можна перевірити в Реєстрі документів про освіту.

Час догляду за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю у віці до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, встановлюється на підставі наступних документів:

  • акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду;
  • документів, що засвідчують перебування на інвалідності і вік.

Вищезгаданий акт складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, а також інших даних.

А документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути:

  • виписка з акта огляду медико-соціальної експертної комісії;
  • медичні висновки;
  • пенсійне посвідчення;
  • посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду;
  • інші документи.

Час утримання під вартою, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на засланні і на примусовому лікуванні теж враховується в трудовий стаж, але при наявності документів про реабілітацію (довідки суду, органів прокуратури чи досудового розслідування про закриття кримінального провадження або довідки суду про прийняття виправдувального вироку).

Користуйтеся консультацією: Как правильно оформить трудовые отношения, если вы работаете удаленно

Підтвердження трудового стажу показаннями свідків

Бувають і такі випадки, коли взагалі немає в наявності будь-яких документів, або їх неможливо отримати в зв'язку з бойовими діями, аваріями, катастрофами і т.д.. Що ж робити? У такій ситуації, згідно п. 17 Порядку, факт наявності відповідного стажу може бути підтверджений показаннями не менше двох свідків.

Такі свідки повинні знати заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, організації або системі.

Підтвердження через суд

Підтвердження стажу роботи через судУ разі якщо Пенсійний фонд України відмовив Вам у призначенні пенсії з причини, яка вказана в першому абзаці цієї статті, обов'язково необхідно звертатися до суду і просити:

  1. Підтвердити наявність загального стажу роботи.
  2. Зобов'язати Пенсійний фонд України призначити пенсію за віком відповідно до статей 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позовна заява подається до відповідних районних судів, і вона обов'язково повинна відповідати вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як основу для правової позиції і аргументації можна використовувати цю статтю і постанову Верховного суду від 30 вересня 2019 року по справі № 638/18467/15-а, в якій було розглянуто аналогічну справу.

Також, в вищезгаданій постанові, суд визначив щодо наявності неточностей в записах трудової книжки, що «формальні неточності в документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи в реалізації конституційного права на соціальний захист».

Варто додати, що незабаром трудова книжка стане архаїзмом, оскільки вся інформація про трудовий стаж людини і розмірі його відрахувань до Пенсійного фонду України будуть міститься в державних реєстрах. І інформація з таких реєстрів буде головним доказом трудового стажу.

Користуйтеся консультацією: Домагання на роботі: куди скаржитися і як притягнути до відповідальності велелюбного начальника

Автор консультації: Менчака Ілля, юрист АО «Адвокатська фірма« Єфімов та партнери »

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 13620

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 13620

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст