Головна Блог ... Цікаві судові рішення Відповідно до закону до стажу роботи зараховується час догляду за інвалідом 1 групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років та за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного догляду (ВАСУ, № К/9991/17709/11, 11.07.13) Відповідно до закону до стажу роботи зараховується...

Відповідно до закону до стажу роботи зараховується час догляду за інвалідом 1 групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років та за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного догляду (ВАСУ, № К/9991/17709/11, 11.07.13)

Відключити рекламу
- 0_60800900_1532598408_5b599888947c2.jpg

Фабула судового акта: Справа, що пропонується увазі читачів, не нова, - рішення Колегії суддів Вищого адміністративного суду України по ній датоване 11 липня 2013 р. Але своєї актуальності вона не втратила, оскільки законодавство, на якому базується судове рішення, залишається чинним, а ситуація, що досліджувалась судами, - життєво.

Отже, судами встановлено, що з 01.01.1994 року по 31.12.1996 року позивачка здійснювала догляд за своєю матір'ю, яка була перестарілою та потребувала стороннього догляду, а потім з 25.02.1997 року по 31.12.1999 року за тіткою, яка була перестарілою, проживала одна та за станом здоров'я потребувала стороннього догляду. Здійснення позивачкою догляду за престарілими підтверджене актом обстеження факту догляду за вказаними особами та актом обстеження побутових умов, відповідними довідками про здіснення догляд і протоколами якими позивачеіф призначена допомога по догляду за перестарілими. Однак, при призначенні позивачу пенсії, районне управління Пенсійного фонду України відмовило позивачці у включенні до загального трудового стажу час догляду за престарілими матір'ю та тіткою за вказаний період, що і стало підставою для звернення з позовом про визнання дій неправомірними, зобов'язання відповідача включити до загального трудового стажу час догляду за пенсіонером та провести перерахунок пенсії за віком з врахуванням трудового стажу, часу догляду за престарілими за вказаний період.

Рішенням районного суду, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду позов задоволено, з чим також погодився і Вищій адміністративний суд України, виходячи з наступного.

Відповідно до п. є ч. 3 ст. 56 «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується час догляду за інвалідом 1 групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.

Порядок встановлення часу догляду за інвалідом 1 групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також таким пенсіонером встановлений п. 10 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року, а саме зазначений час догляду встановлюється на підставі: акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів I групи і дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей-інвалідів).

Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду на підставі відомостей, одержаних від органів управління житловим фондом, сільських, селищних Рад народних депутатів, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їхніх сусідів, інших даних. Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи.

Аналізуйте судовий акт: ВС/КАС: Умовами для призначення пенсії державного службовця є дотримання сукупності вимог щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби. (ВС/КАС № 822/524/18 від 04.04.2018)

ВС/КАС: Захист права на відновлення виплати пенсії, не нарахованої з вини пенсійного фонду, здійснюється без обмеження шестимісячним строком звернення до суду з адміністративним позовом (ВС/КАС, справа №646/6250/17, 24.04.18)

ВС/КАС: Перелік підстав для припинення виплати пенсії є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню (№263/7763/17 від 06.02.2018)

Непроведення або порушення строків проведення атестації не є підставою для відмови в призначенні пільгової пенсії за списком № 2 (Постанова ВСУ у справі №21-307а14 від 16 вересня 2014р.)

ВС/КАС: Право на пенсію має бути належним чином забезпечене, і сумніви щодо заповнення трудової книжки у цьому не завада ( ВС/КАС у справі № 127/9055/17 від 06 березня 2018 р.)

Встановлення факту сумісного проживання без шлюбу та факту перебування на утриманні не породжують право особи на пенсію у звязку із втратою годувальника (ВССУ, справа № 668/11395/15-ц від 15.03.17р.)

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" липня 2013 р. м. Київ К/9991/17709/11

Колегія суддів

Вищого адміністративного суду України в складі:

суддів: Васильченко Н.В., Черпіцької Л.Т., Розваляєвої Т.С.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області на рішення Долинського районного суду Івано-Франківської області від 29 листопада 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Івано-Франківської області від 1 березня 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними,

в с т а н о в и л а :

У червні 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача включити до загального трудового стажу час догляду за пенсіонером ОСОБА_2 з 01.01.1994 року по 31.12.1996 року і ОСОБА_3 з 25.02.1997 року по 31.12.1999 року та провести перерахунок пенсії за віком з врахуванням трудового стажу, часу догляду за престарілими за вказаний період.

Рішенням Долинського районного суду Івано-Франківської області від 29 листопада 2010 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Івано-Франківської області від 1 березня 2011 року, позов задоволено.

Не погоджуючись із прийнятими по справі судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволені позову з мотивів невірного застосування судами норм матеріального права.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами викладені у касаційній скарзі доводи, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що з 01.01.1994 року по 31.12.1996 року позивач здійснювала догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2, 1912 року народження, яка була перестарілою та потребувала стороннього догляду, а потім з 25.02.1997 року по 31.12.1999 року за тіткою ОСОБА_3, 1915 року народження, яка була перестарілою, проживала одна та за станом здоров'я потребувала стороннього догляду. Здійснення позивачем догляду за престарілими підтверджується актом обстеження факту догляду за перестарілою ОСОБА_3 та актом обстеження побутових умов ОСОБА_3, довідкою № 623 від 20.02.1997 року про здіснення догляд за перестарілою ОСОБА_3, протоколами № 155, № 259, № 150, № 40, № 47, № 2, якими ОСОБА_1 призначена допомога по догляду за перестарілими ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та довідками про отримання вказаної допомоги.

Однак, при призначенні позивачу пенсії, управління Пенсійного фонду України в Долинському районі відмовило ОСОБА_1 у включенні до загального трудового стажу час догляду за престарілими матір'ю та тіткою за вказаний період.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, судами попередніх інстанцій взято до уваги, що позивачем надано всі необхідні докази, які підтверджують її право на включення до загального трудового часу догляду за престарілими.

Колегія суддів погоджується з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій, оскільки судами дотримано вимоги діючого законодавства при розгляді та вирішенні даного спору.

Відповідно до п. є ч. 3 ст. 56 «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується час догляду за інвалідом 1 групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.

Порядок встановлення часу догляду за інвалідом 1 групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду встановлений п. 10 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року, а саме зазначений час догляду встановлюється на підставі:

акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду;

документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів I групи і дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей-інвалідів).

Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду на підставі відомостей, одержаних від органів управління житловим фондом, сільських, селищних Рад народних депутатів, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їхніх сусідів, інших даних.

Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи.

При вирішення даного спору, судами попередніх інстанцій обґрунтовано зазначено, що позивач отримує допомогу як особа, що надає соціальні послуги за сторонній догляд за престарілими, що свідчить про те, що позивач відноситься до категорії застрахованих осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення».

За таких обставин, судами попередніх інстанцій зроблено вірний висновок, що особи, визначені цим законом, мають право на зарахування до трудового стажу роботи час догляду за престарілими особами, а тому вимоги позивача є законними та обґрунтованими, у зв'язку з чим є всі підстави для задоволення позову.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 220 222 224 230 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області залишити без задоволення.

Рішення Долинського районного суду Івано-Франківської області від 29 листопада 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Івано-Франківської області від 1 березня 2011 року залишити без змін.

Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, в порядку та у строки, встановлені КАС України.

Судді: підписи

  • 15295

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 15295

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні судові рішення

    Дивитись всі судові рішення
    Дивитись всі судові рішення
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст