Головна Блог ... Консультації від юристів Верховний Суд України сформулював правила нарахування пені на заборгованість за щомісячними платежами (аліменти) Верховний Суд України сформулював правила нарахува...

Верховний Суд України сформулював правила нарахування пені на заборгованість за щомісячними платежами (аліменти)

Відключити рекламу
 - tn1_0_95422000_1464292132_57475324e8fad.jpg

Пеня – один з найефективніших способів забезпечення зобов'язань і часто застосовується на підставі договору або закону. Однак, суди нерідко допускають помилку стягуючи неустойку, яка розраховується у відсотках, коли зобов'язання складається з періодичних платежів.

Верховний Суд України сформулював позицію щодо розрахунку пені у зв'зку з несплатою аліментів, яка може стати у нагоді практикуючим юристам для обгрунтування власної правової позиції.

Хоча зазначена справа стосується сплати аліментів, сформульована Верховним Судом України правова позиція може застосовуватися і в інших категоріях справ про стягнення пені у зв'язку з заборгованістю за періодичними платежами, зокрема, у спорах банків з позичальниками, у справах про несплату орендних платежів тощо.

Пользуйтесь консультацией: Пеня и неустойка при просрочке уплаты алиментов

Так, Червоноградський міський суд Львівської області рішенням від 10 вересня 2004 року зобов'язав відповідача сплачувати аліменти на користь позивачки в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно на утримання їх малолітнього сина.

Посилаючись на те, що відповідач із жовтня 2010 року аліментів не сплачує, внаслідок чого утворилась заборгованість, яка станом на 7 червня 2013 року становила 20 тис. 663 грн, та за період з 1 жовтня 2010 року до 7 червня 2013 року пеня за несплачені аліменти становила 87 тис. 10 грн. 90 коп., позивачка просила стягнути з відповідача на її користь 87 тис. 10 грн. пені (неустойки) за прострочення сплати аліментів.

Суд першої інстанції заочним рішенням від 22 жовтня 2013 року позовні вимоги задовольнив частково і стягнув 6 тис. 64 грн 17 коп. неустойки (пені) за несвоєчасну сплату аліментів на утримання дитини за період з 1 жовтня 2010 року до 7 червня 2013 року, а в задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Апеляційний суд Львівської області рішенням від 27 січня 2014 року, залишеним без змін ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 10 грудня 2015 року, заочне рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 22 жовтня 2013 року змінив: збільшив суму, що підлягає стягненню з як неустойка (пеня) за несвоєчасну сплату аліментів на утримання сдитини за період з 1 жовтня 2010 року до 7 червня 2013 року з 6 тис. 64 грн. 17 коп. до 87 тис. 10 грн. 90 коп.

За заявою відповідача Верховний Суд України ухвалу колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 10 грудня 2015 року та рішення Апеляційного суду Львівської області від 27 січня 2014 року скасував і залишив у силі заочне рішення суду першої інстанції.

Погоджуючись з заочним рішенням міського суду, свою постанову колегія суддів Верховного Суду України огрунтувала наступним.

Статтею 180 СК України встановлено обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Пользуйтесь консультацией: Уголовная ответственность за неуплату алиментов

Згідно зі статтею 196 цього Кодексу при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.

Правило про стягнення неустойки (пені) в розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення полягає в тому, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення.

Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, то строк виконання цього обов'язку буде різним, а тому кількість днів прострочення сплати аліментів за кожен місяць також буде різною.

Смотрите видео: Уголовная ответственность за неуплату алиментов

Отже, пеня за прострочення зі сплати аліментів нараховується за кожним періодичним платежем окремо з дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення, після чого розмір нарахованої пені за кожним щомісячним платежем підсумовується та визначається загальна сума пені за порушення аліментних зобов'язань.

Виходячи з того, що аліменти призначаються та виплачуються (стягуються) щомісячно, то за змістом статті 196 СК України пеня нараховується на всю суму заборгованості, а її нарахування обмежується лише сумою несплачених аліментів за той місяць, в якому не проводилось стягнення аліментів.

При цьому сума заборгованості за аліментами за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того місяця, в якому аліменти не сплачувались.

Тобто неустойка (пеня) за один місяць рахується наступним чином: заборгованість за аліментами за місяць помножена на 1 % пені і на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість, а загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожен із прострочених платежів (за кожен місяць).

Пользуйтесь консультацией: Алименты с безработного человека

Отже, при розрахунку пені, пов'язаної з неналежним виконанням зобов'язання зі сплати періодичних платежів, потрібно враховувати наступне:

- пеня нараховується за кожним періодичним платежем окремо з дня порушення боржником свого обов'язку щодо його сплати до дня ухвалення судом рішення,

- загальна сума пені визначається як сума розмірів нарахованої пені за кожним періодичним платежем,

- пеня нараховується не на всю суму заборгованості, а обмежується лише сумою боргу за той період, в якому не здійснювались платежі,

- сума заборгованості за попередні періоди не додається до заборгованості за наступні, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того періоду, в якому платежі не сплачувались.

Автор: Руслан Кирилюк

Пользуйтесь консультацией: Недвижимость вместо алиментов: правовые нюансы

  • 4930

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 4930

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст