Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 07.12.2016 року у справі №2а-6806/11 Постанова ВАСУ від 07.12.2016 року у справі №2а-68...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2016 року м. Київ К/800/20258/13

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого: Штульман І.В. (доповідач),

суддів: Олексієнка М.М.,

Рецебуринського Ю.Й., -

розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 12 вересня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_2 22 серпня 2011 року звернувся в суд з позовом, у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, згідно статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), за період з 3 лютого 2011 року по 23 липня 2011 року;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови йому у проведенні з 1 липня 2011 року перерахунку пенсії з урахуванням встановленої наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50» (далі - накази №№ 355, 50, відповідно) премії у розмірі 90% посадового окладу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, згідно статті 51 Закону № 796-XII, за період з 3 лютого 2011 року по 23 липня 2011 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату йому з 1 липня 2011 року пенсії з урахуванням встановленої наказом № 355 премії у розмірі 90% посадового окладу.

Постановою Бахмацького районного суду Чернігівської області від 12 вересня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року, позовні вимоги задоволено частково. Визнано незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 51 Закону № 796-XII, з 25 лютого 2011 року по 18 червня 2011 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, за період з 25 лютого 2011 року по 18 червня 2011 року, з урахуванням проведених виплат за даний період. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 12 вересня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року і направити справу до суду першої інстанції на новий розгляд іншим складом суду.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано письмове заперечення на зазначену касаційну скаргу, відповідач просить таку залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи те, що сторони у судове засідання не з'явились, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, то суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Суди попередніх інстанцій встановили, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 28 серпня 2007 року, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, він отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю.

27 липня 2011 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії, але Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відмовило йому в такому перерахунку, зазначивши, що наказ № 355 не є підставою для перерахунку пенсії, а щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, правильно.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.

За цією нормою права підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року № 1294 Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5 зазначеної постанови).

На виконання цієї постанови Міністр оборони України наказами №№ 50, 355 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема наказами №№ 355, 50, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.

Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Таким чином, висновок судів, про відсутність підстав для перерахунку позивачеві пенсії на підставі наказу № 355, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Згідно частини 2 статті 51 Закону № 796-XII особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком.

19 червня 2011 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14 червня 2011 року № 3491-VI, яким Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23 грудня 2010 року № 2857-VI доповнено пунктом 4 такого змісту: «Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».

На виконання пункту 7 зазначеного Закону 6 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» № 745 (далі - постанова № 745), яка набрала чинності з 23 липня 2011 року, пунктами 1 і 3 якої визначено інші розміри основної та додаткової пенсій для осіб, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.

Таким чином, оскільки 23 липня 2011 року набрала чинності постанова № 745, якою, зокрема, встановлено розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4, то колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що по 23 липня 2011 року щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, позивачеві мала виплачуватися у розмірі, передбаченому статтею 51 Закону № 796-ХІІ, - 25% мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, а з 23 липня 2011 року - у розмірі, визначеному зазначеною постановою Кабінету Міністрів України.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що ОСОБА_2 має право на перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, однак при цьому невірно визначив період, за який йому необхідно провести такий перерахунок.

Апеляційний суд допущеної помилки не виправив.

З урахуванням зазначеного колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову підлягає зміні, із скасуванням рішення суду апеляційної інстанції.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.

Постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 12 вересня 2011 року в частині задоволення позову ОСОБА_2 - змінити. Абзаци другий та третій резолютивної частини постанови викласти в наступній редакції: «Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо виплати ОСОБА_2 з 22 лютого 2011 року по 23 липня 2011 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену статтею 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 22 лютого 2011 року по 23 липня 2011 року, з урахуванням проведених за цей період виплат».

В решті постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 12 вересня 2011 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Штульман І.В.

Судді: Олексієнко М.М.

Рецебуринський Ю.Й.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст